Zimna Wojna Online Film PL

Zimna Wojna Film

Czytając niektóre recenzje Zimna wojna online, zdaję sobie sprawę, że powinien to być film, który mi się podobał, a nawet kochał, ponieważ tak wiele z tego, co chwalą ci krytycy, to właśnie tego rodzaju rzeczy, których sam często szukam w filmie. Jest to jeden z najlepszych recenzowanych filmów roku i swobodnie przyznaję, że jest tu ogromna ilość do pochwały, z elementami wizualnego geniuszu pogranicza projektowania. Jednak cała estetyczna błyskotliwość świata nie ukrywa tego, co dla mnie jest jego największą wadą – po prostu zostawiła mi zupełny chłód; nie dbałem o dwóch głównych bohaterów i nie kupowałem ich związku.

loading…Tak, zdaję sobie sprawę, że emocjonalny dystans jest dokładnie tym, do czego zmierzał i prawdopodobnie niesprawiedliwe jest krytykowanie filmu za to, że z powodzeniem robił to, co zamierzał robić, ale kiedy się skończyło, wszystko, co mogłem pomyśleć, to “meh. Choć z pewnością mogę docenić wiele z tego, co jest w ofercie i zrozumieć, dlaczego krytycy ją pokochali, to jednak rezultat końcowy był dla mnie obojętny. Chociaż, aby być sprawiedliwym, może to powiedzieć o sobie więcej niż film.

O filmie Zimna wojna online

Napisany przez Pawła Pawła Pawlikowskiego, Janusza Głowackiego i Piotra Borkowskiego. Wyreżyserowany przez Pawlikowskiego, który luźno oparł się na wydarzeniach z życia rodziców. Fabuła Zimna wojna jest prosta. Film rozpoczyna się w 1949 roku. Dwa lata po dojściu do władzy komunistycznego rządu i tymczasowej nazwie Rzeczpospolita ludowa. Otwiera go kompozytor i pianista Wiktor (Tomasz Kot), jego producent etnomuzykolog Irena (Agata Kulesza). A także sponsorowany przez państwo Kaczmarek (Borys Szyc). Podróżuje on po odosobnionych społecznościach wiejskich polskiej wsi, nagrywający pieśni ludowe . Ale także próbujący odnaleźć rekrutów do szkoły muzyki ludowej w celu stworzenia zespołu do występów w kraju i, miejmy nadzieję, na świecie. Wiktor nudzi się w umyśle powtarzającym się charakterem dzieła. Aż do momentu, gdy do szkoły przyjeżdża na przesłuchanie młoda kobieta o imieniu Zula (niezwykła Joanna Kulig).

Choć nie pasuje do profilu tego, czego szukają – jest z miasta, a nie ze wsi, podobno spędziła czas w więzieniu za zabicie ojca. Na przesłuchaniu wykonuje nie pieśń ludową, ale utwór z filmu radzieckiego – i choć Irena wskazuje, że są lepsi piosenkarze, Wiktor twierdzi, że ma “coś innego”. Irena, która może, ale nie musi być zakochana w Wiktorze, natychmiast przyznaje, że jest zakochany w Zuli. Zapewnia ją, że gra z czystego profesjonalizmu. Oczywiście, że nie jest, a niedługo potem, on i Zula znajdują się w samym środku namiętnego związku. I to jest w miarę daleko, jak idzie fabuła. Reszta filmu rozgrywa się w ciągu 20 lat i w czterech krajach (Polska, Francja, Jugosławia i Niemcy Wschodnie), ale nigdy nie rozgałęzia się od relacji centralnej.

Zimna Wojna Online Film
Zimna Wojna Online Film

Twórcy filmu Zimna Wojna Online

A więc najpierw przyjrzeć się niektórym aspektom Zimna Wojna Online, który mi się podobał. Estetyka jest absolutnie niezrównana, gdyż Pawlikowski i reżyser fotografii Łukasz Zal pozwalają na to, by design wizualny zarówno wywodzi się, jak i przekazuje punkty tematyczne. Co jest prawdziwie niezwykłym przykładem przenikającej się formy i treści. Na przykład, film jest znakomicie nakręcony w proporcji Akademia (1,37:1), co daje efekt ograniczenia postaci w kadrze.

Natura filmu nadaje się do zamiatania widoków i pejzaży miejskich uchwyconych w anamorficznych (2,39:1). Pawlikowski i Zal wykorzystują zamiast tego pudełkową naturę kadru Akademii, by uwięzić bohaterów, co oznacza, że nie wydają się oni wolni nawet stojąc na rozległym, otwartym krajobrazie lub w Paryżu w nocy. Epicka natura narracji i ograniczona praca kadru w swoistej ironicznej symbiozie. Wizualnie oddają ważny temat napięć wewnątrz i pomiędzy postaciami; wolność i zamknięcie nieustannie przeciwstawiające się sobie nawzajem.

Coś więcej na temat Zimna wojna online

Innym przykładem synergii pomiędzy formą a treścią jest zastosowanie focusu. Na przykład, w scenie otwarcia, płytkie ogniskowanie tworzy głębokość pola tak małą, że wieś tuż za wokalistami jest całkowicie spłaszczona. To sprawia, że jest to wizualnie niedostępne, a co za tym idzie, zmusza publiczność do całkowitego skupienia się na niczym innym, jak tylko na pierwszym planie śpiewaków.

Porównaj to ze sceną, w której Kaczmarek wygłasza przemówienie wychwalające chwałę państwa i prestiż szkoły do kolekcji znudzonych uczniów. Podczas gdy krowa wędruje po błocie za nim. Użycie tu głębszego skupienia niż na otwarciu oznacza, że krowa wpada w głąb pola i widać to wyraźnie, po raz kolejny kierując uwagę widza. Tym razem tylko tym razem uwaga skierowana jest z dala od pierwszoplanowej postaci, a nie w jego stronę. Krowa, co oczywiste, służy nam jako komentarz, opowiadając nam dokładnie. Paweł myśli o przemówieniu Kaczmarka i o ideologiach, które jemu przyświecają.

Ciekawsze sceny Zimna Wojna Online

Kolejną sceną tego Zimna Wojna Online jest to, że robotnik próbuje powiesić na przedniej stronie szkoły muzycznej, pod kierunkiem Kaczmarka, transparent “Witamy jutro”. Jednak spadając z drabiny (i przy jej odgłosach, spadając na jego śmierć), sztandar nigdy nie jest zawieszony, zawieszony na jednej stronie budynku. Ponownie, podobnie jak w przypadku krowy. Jest to krytyka Pawlikowskiego pod adresem maszyn państwowych wprowadzonych przez Polską Zjednoczoną Partię Robotniczą (PZPR) od 1948 roku.

Mówiąc o muzyce, w odniesieniu do sposobu, w jaki kręcona jest początkowa scena, od razu staje się jasne, jak ważna jest część muzyki i śpiewu z historii. W miarę jak narracja się rozwija, muzyka staje się Wiktorem i wszystko Zuli. Oni czerpią z niej nadzieję, przeniknęli ją swoimi uczuciami, łączy ich, rozdziela, rozdziela, symbolizuje nawet dziwną więź między nimi. Nigdy bardziej niż wtedy, gdy Wiktor odnosi się do albumu, na którym współpracowali jako “nasze dziecko”.

Inne aspekty występujące w filmie

Innym aspektem strukturalnym, który jest wyjątkowo dobrze rozwiązany, jest to, jak Pawlikowski projektuje skoki czasowe. Ponieważ film przechodzi do następnej części historii. Po zakończeniu sekwencji film przecina się do czerni, a następnie za pomocą wariacji cięcia w kształcie litery J. Słychać dźwięk z następnej sceny na kilka sekund przed zobaczeniem obrazu.

Ponadto, że dźwięk jest zazwyczaj muzyka, podkreślając, jak ważna jest muzyka dla tych postaci. Co ciekawe jednak, ostatnie kilka skoków czasowych. Nie wykorzystuje muzyki do wprowadzenia nadchodzącej sceny. Być może odnosząc się do zmian okoliczności postaci na tym etapie filmu. Ciemniejszych ideologicznych podstaw ich psychiki. W związku z tym warto również zwrócić uwagę na fakt, że gdy tylko dotrzemy do drugiej połowy filmu. Obie prowadzą prawie nigdy się nie uśmiechają (nie dlatego, że uśmiechnęły się tak wiele w pierwszej połowie). Jak na ironię, postacią, która uśmiecha się najbardziej jest chyba Kaczmarek.

Krótkie Podsumowanie:

Spędziwszy więc cały ten czas woskowanie liryków na temat aspektów filmu, które zrobiły na mnie wrażenie. Dlaczego mi się to nie podobało? Jak już wspomniałem, jest tu ogromna ilość do podziwiania. Rzemiosło jest wyjątkowe, ale na koniec dnia jest to romans. I nie działa jak romans. Tak, to nie jest to, co można by nazwać standardowym romansem w jakikolwiek sposób. Motywy postaci i uzasadnienia, które widzielibyście w innych narracjach o tym ilk (nie tylko w tekstach filmowych) są tu nieobecne. Być może z tego powodu. Chociaż między przewodami była niezaprzeczalna chemia. To po prostu nie kupiłam ich pozornie nienasyconego przymusu. Żeby się nawzajem poszukiwać, spać razem, boliła się nawzajem, a potem rozpadła.

Zimna Wojna Online
Zimna Wojna Online

Problem w tym, że ten dokładny szablon zdarza się około pięć razy. Spotykają się, przez chwilę świetnie się bawią, o coś kłócą, a jeden ucieka. Umyć, wypłukać, powtórzyć. I nawet po 85 minutach tego rodzaju strukturalna powtarzalność staje się, cóż, powtarzalna. Ponieważ coraz częściej zadaję sobie pytanie “dlaczego te dwie rzeczy są nawet razem”.

Dodatkowe informacje o filmie Zimna Wojna Online

Aby dać przykład tego, o czym mówię, podczas jednej konkretnej kłótni. Po tym jak Zula dowiaduje się, że Wiktor kłamie ludziom o jej pochodzeniu. Wyjaśnia: “Chciałem ci dać więcej koloru”. Poważnie? Są to dwie osoby, które nie mają dla siebie większego szacunku. Pod całym erotyzmem i fizyczną atrakcyjnością są to po prostu dwie nieodwracalnie uszkodzone osoby. Postacie które próbują się ratować. Żyjąc ze współzależnością, ale zamiast tego przyśpieszają się w kierunku zniszczenia. A ponieważ nie mogłem sobie pozwolić na wiarę w romans, całe przedsięwzięcie rozpętało się. Nigdy nie osiągnęło statusu, do którego zdaje się dążyć, katarktycznego katharsickiego high-tragedy.

I choć koniec jest bardzo dobrze zrobiony, a ostatnia linia jest spektakularna. Nie poruszyła mnie, bo na tym etapie po prostu nie przejmowałem się tym. To prawda, że struktura filmu i szalenie. Ciasny montaż oznaczają, że wydarzenia w ich życiu są raczej spojrzane na wydarzenia, niż przerywane. Więc niuanse i bity postaci, których często byśmy się spodziewali. Są nieobecne, a widzowie nie mają czasu, by pozwolić się ogarnąć emocjami na ekranie. Ponieważ narracja zbudowana jest na elipsach i pominięciach. Wiele (w rzeczywistości prawie wszystkie) standardowych tropów romantycznych po prostu nie jest obecnych. Film z założenia jest jałowy i emocjonalnie nieprzenikniony. W tym sensie wydaje się, że Pawlikowski próbował zbudować narrację tak oderwaną od rzeczywistości. Jak tylko mógł. Jeśli coś mu się uda, to zbyt dobrze.

Planujesz obejrzeć Zimna Wojna Online?