Roma Online Film PL – Recenzja Filmu

Roma Online film

Roma Online – Wiele filmów wykorzystuje nostalgię w portretach minionych czasów. Niewiele z nich robi to w równie potężny sposób, jak Romowie Alfonso Cuaróna. Romowie to powolny i cierpliwy dramat, którego nie można oderwać wzroku, do którego przyczyniają się wyjątkowe zdjęcia. Wspaniałe spektakle i powolne, ale głęboko emocjonalne opowieści.

loading…


Oczekiwany film – Roma Online

Teraz, kiedy mówię nostalgię, nie chodzi mi tylko o to, że Romowie są pełni klisz z lat 70. Aby scenografia wyglądała przekonująco, mam na myśli to, że głęboka pasja i osobista dbałość o szczegóły w każdej klatce filmu. Coś, co nadaje mu niezwykłą głębię emocji i piękną autentyczność w sposób. Którego być może nigdy wcześniej nie widziałem.

Jako pół autobiograficzna opowieść napisana przez samego Cuaróna. Na film wyraźnie wpływają wspomnienia reżysera z dzieciństwa, ponieważ widzimy, jak w całej jego twórczości zwraca się uwagę na najmniejsze szczegóły. Ale to właśnie ta praktyka sprawia, że Romowie są tak poruszającym i prawdziwym filmem. Niezależnie od tego, czy są to małe dziwactwa psa rodzinnego, nieporęcznie ciasny podjazd obok domu. Czy też codzienne spory między rodzeństwem, w każdej chwili widać, że jest to film z głęboko osobistym rdzeniem. A poprzez wszystkie te drobne szczegóły, pomaga on tym bardziej odnieść się do historii rozgrywającej się przed wami.

Roma Online
Roma Online

A potem mamy historię pokojówki Cleo, pięknie granej przez Yalitza Aparicio. Po raz kolejny, portret jej oddany, życzliwy i kochający charakter jest czymś. Co najprawdopodobniej pochodzi z własnych doświadczeń Cuarón, więc czułość jest prezentacja i uznanie Cleo w całej. To, w połączeniu z cudownie niedopowiedzianym, a jednocześnie niekończącym się występem Aparicio. Pozwala Cleo naprawdę wyróżniać się na ekranie, nawet jeśli jest to kobieta o kilku słowach.

Trochę więcej o filmie…

Możesz pomyśleć na początku, że Roma Online są trochę powolni i trochę za cicho. Ale to właśnie cierpliwość i eleganckie nagromadzenie w trakcie trwania filmu sprawia, że naprawdę warto. A szczególnie w przypadku Cleo, widzimy kogoś, kto może myśleć o tym jako doskonale zwyczajny. Ale film wykonuje niesamowitą pracę pokazując, jak niezwykła może być czasami.

Z drugiej strony, film nie jest pozbawiony mrocznych momentów i choć nostalgia. Bardzo intymny portret rodziny jest niewątpliwie najbardziej poruszającym elementem Romów. Historia jeszcze bardziej podkreśla znaczenie więzi rodzinnych poprzez ukazanie trudniejszych momentów w życiu. Dochodząc do głosu szczególnie w kierunku aktu końcowego.

To, co jest wspaniałe w przypadku Romów, to fakt, że nie jest to efektowny dramat. Jak już powiedziałem, chodzi o drobiazgi, które składają się na tak poruszający zegarek, a nawet kiedy jesteśmy świadkami tak wzruszających momentów. Film trzyma nogi na ziemi i pozwala zachować ten sam związek z postaciami, bez względu na to, czy są one najwyższe, czy najniższe z najniższych, coś, co scenariusz robi absolutnie niesamowicie.

Inne ważne aspekty Roma Online

Inną najbardziej godną uwagi częścią Roma Online są jej niesamowite efekty wizualne. Czarno-biała kinematografia jest dziś zawsze używana z jakiegoś powodu. A tworzenie nostalgicznej wizji przeszłości jest jednym z jej najsilniejszych garniturów, co zostało tu wyraźnie udowodnione. Co więcej jednak, dość jasne i ostre kontrasty czerni i bieli na ekranie wyraźnie wskazują na radość i cierpienie zarówno w tej rodzinie, jak i w życiu szerszej społeczności. A użycie tej prostej, ale uderzającej palety kolorów od samego początku naprawdę pomaga stworzyć atmosferę. Która pozwala zarówno na ogromną radość, jak i głębokie rozerwanie serca, aby naprawdę Cię poruszyć.

Ponadto, w zgodzie z niedopowiedzianym tonem, film przedstawia piękne, eleganckie zdjęcia, które jeszcze bardziej zanurzają Cię w scenerii. Z powolnymi, ale dynamicznymi patelniami po pokojach i ulicach miast, z potężnymi, długimi sekwencjami ujęć i ciągłym skupieniem się na Cleo. Utrzymując ją w kadrze przez większość każdej sceny, w której bierze udział. Co sprawia, że opowieść staje się tak fascynująca.

roma film
Roma film

Podsumowanie Roma Online:

Krótko mówiąc, jeśli miałbym mieć jeden problem z Romami, to byłoby tak, że nie jest to najszerzej dostępny film. Alfonso Cuarón, jako bardzo osobisty i intymny utwór. Kładzie duży nacisk na drobiazgi, które składają się na rodzinę w tej historii, jednak mniej uwagi poświęca się szerszemu społeczno-politycznemu kontekstowi tamtych czasów. Co czasami może pozostawić nieco w zakłopotaniu, jeśli nie posiadasz silnej wiedzy na temat współczesnej historii i kultury Meksyku.

Współczesna polityka i kultura odgrywają oczywiście pewną rolę w historii. Jednak Romowie to film, który skupia się na bardziej normalnej historii, która kończy się przejściem przez momenty o szerszym znaczeniu. Ogólnie rzecz biorąc, jest o wiele lepiej, że właśnie to robi, ponieważ cementuje głęboką intymność, jaką czujesz z postaciami na ekranie. Jeszcze bardziej zanurzając cię w czasie, ale (jak ja) jeśli nie jesteś meksykańskim dziedzictwem, lub raczej nie jesteś świadomy tego, co działo się na początku lat 70. W kraju, to film często może okazać się trochę niedostępny, aby naprawdę się z nim zmierzyć.

W całości jednak, Roma jest naprawdę wspaniały film, który przewyższa tak wielu innych w jego wykorzystanie nostalgii i pamięci. Całkowicie zanurzając się w swoim okresie czasu, i pozwalając na rozwój nierozerwalną więź emocjonalną z jego głównymi bohaterami. Zwłaszcza Cleo, grany w pięknie niedopowiedziany sposób przez Yalitza Aparicio, i pielęgnowany przez niekończące się eleganckie wizualnie. Film jest głęboko wciągający oglądać od początku do końca.

Planujesz obejrzeć Roma Online?