Arktyka 2018 Lektor PL

Arktyka Film

Arktyka 2018 Lektor PL – Będąc sam na planecie, gdzie Internet, ciepło i sen to luksus, o którym można tylko pomarzyć. Czyż nie przypomina to o “Marsjanie”? No cóż, dla reżysera Joe Penny (“Avicii: You Make Me – Avicii Avicii by Avicii”, “Poza”), którego “Arctic” jest jego reżyserskim debiutem fabularnym, zabrzmiał zbyt podobnie jak jego ostatni film. Postanowił w ostatniej chwili zwrócić uwagę na “Arktykę” i na to, co to zadziwiające. Penna wraz z Madsem Mikkelsenem stworzyli z tego filmu bardzo intrygujący film o bardzo znanej historii i wybitnych aktorskich kreacjach.

Arktyka 2018 Lektor PL

Zapomnij o Marsie, Jowiszu czy Wenusie, przywitaj się z mroźnymi temperaturami Arktyki. Po udziale w strasznym wypadku helikopterowym Overgård (Mads Mikkelsen) zostaje uwięziony w jednym z najzimniejszych miejsc na ziemi. Źle zraniony, opuszczony i strasznie niedożywiony, dosłownie krzyczy o pomoc. Będąc na końcu dowcipu i prawie bez energii, czas ucieka mu na bardzo wysoką pastę. Właśnie wtedy, gdy myślał, że rzeczy nie mogą pójść gorzej, to robią. Helikopter ekipy, który był jego jedynym ratownikiem zimnego miejsca, rozbił się tuż przed jego oczami, pozostawiając jednego zmarłego i jednego ciężko rannego.

Jeśli jest jedno srebrne światło do tego wypadku, jest to, że Overgård teraz ma towarzystwo ocalałego (Maria Thelma Smáradóttir). Razem starają się zrobić wszystko, co w ich słabości, aby mieć pewność, że mogą być uratowani i uciec z gołego i mroźnego miejsca. Nie trzeba jednak długo czekać, aż zjedzą całą żywność, zanim rozpuści się małe ciepło i zanim znikną wszystkie niezbędne leki. Nie tylko muszą walczyć z zimnem, ale także z okrutnymi mieszkańcami Arktyki. Czy będą w stanie utrzymać je razem i przetrwać, czy też mroźne warunki będą dla nich zbyt ciężkie i czy to zimne miejsce będzie ostatnim, jakie kiedykolwiek zobaczą?

Arktyka CDA
Arktyka CDA

Kilka słów o Arktyka 2018 Lektor PL

Pomimo tego, że historia jest bardzo mroczna i mroczna, sam film w ogóle nie jest. Od samego początku ekran dosłownie rozjaśnia się dzięki białej, błyszczącej i jasnej barwie Arktyki. Nic na nim, tylko śnieg. Nic dziwnego, że reżyserka Penna postanowiła nakręcić ten film w lodowatym sercu Islandii. Kraj ten był pierwszym miejscem, w którym Penna wybrała lokalizację z bardzo różnych powodów. Przede wszystkim profesjonalizm i determinacja islandzkiej ekipy, która zadbała o to, by na pierwszym miejscu można było nakręcić ten film. Po drugie, był to również bardzo przystępny sposób dotarcia na plan. Wyobraź sobie, jak ciężko musiało być przeciąganie całego sprzętu filmowego przez śnieg, lód i zimno. Nakręcenie filmu jest już i tak niezwykle ciężką pracą, nie mówiąc już o tym, że robi się to w zamrażaniu Islandii. Gratuluje obsadzie i ekipie za to, że ściągnęli ten film.

Przez pierwsze dziesięć minut widzimy Mikkelsena (“Men & Chicken”, “Doctor Strange”) jako Overgård, który przebija się przez niekończące się morze śniegu, rozpaczliwie szukając pożywienia, wody, ale przede wszystkim pomocy. Żadnej rozmowy. Podczas pytań i odpowiedzi podczas ubiegłorocznego BFI Film Festival w Londynie, reżyser Penna wspomniał, że miał telefon Skype’a lub lepiej powiedział, że przesłuchanie Skype’a z Mikkelsenem na chwile przed terminem obsada musiała być gotowa. Na szczęście dla nas, że mieli rozmowę, bo Mikkelsen jest zdumiewający jako człowiek, który cierpi, zamarza i potrzebuje pomocy bardziej niż ktokolwiek inny.

Arktyka 2018
Arktyka 2018

Warto także wiedzieć o Arktyka 2018 Lektor PL

Jako reżyser Penna chciał się upewnić, że nie cała historia głównego bohatera została opowiedziana w filmie, ponieważ uważa, że ważne jest, aby publiczność mogła wymyślić swoją własną historię i własną interpretację filmu. Tak, to jasne, że coś Overgård musi ponieść smutne konsekwencje wypadku. Nie wiemy jednak dokładnie, co się dzieje. Czy miał wypadek podczas pierwszego lotu? Czy był technikiem śmigłowcem, pilotem, czy tylko pasażerem?

Jedyną osobą, na której może polegać jest Overgård. W oryginalnym scenariuszu było miejsce na jeszcze więcej rozmów, ale brak słów w filmie przenosi go na inny poziom. Fakt, że niektóre słowa ze scenariusza zostały wycięte, to bardzo inteligentny akcent.

Podsumowanie Arktyka 2018 Lektor PL

Arktyka 2018 Lektor PL otrzymała swoją światową premierę podczas Festiwalu Filmowego w Cannes w zeszłym roku, film odbył tournee po całym świecie na różnych festiwalach filmowych, zatrzymując się na Melbourne International Film Festival i BFI London Film Festival. Jak dotąd nie ma daty premiery w Wielkiej Brytanii poza początkiem lutego 2019 roku, więc jeśli chcesz uchwycić ten niesamowity i porywający film, sprawdź go podczas jednego z nadchodzących festiwali filmowych. To film, który musisz zobaczyć, aby zobaczyć zadziwiającą kinematografię i niezwykłe występy aktorskie.

Planujesz obejrzeć Arktyka 2018 Lektor PL?